A+ a- ionicons-v5-m color-toggle

"W DRODZE" reż. Walter Salles

"W DRODZE"
reż. Walter Salles
Brazylia, Francja, USA, Wielka Brytania 2012, 137 minut

Młody pisarz Sal Paradise (SAM RILEY), jego nieobliczalny przyjaciel Dean Moriarty (GARRETT HEDLUND) oraz jego wyzwolona dziewczyna Marylou (KRISTEN STEWART) razem ruszają w wyprawę po Ameryce. Podróżują kradzionymi samochodami, szukając totalnej swobody, radości, szalonych przygód i wolnej miłości.

Jack Kerouac napisał kiedyś do Neala Cassady’ego: „Zrewolucjonizuję literaturę amerykańską i będę pił szampana z gwiazdkami Hollywoodu”.
Udało mu się spełnić tę pierwszą zapowiedź, ale co do drugiej, to przegrał w przedbiegach, choć wcale nie dlatego, że nie starał się zrealizować swoich planów. Kiedy w 1957 roku z maszyn drukarskich schodziły jeszcze ciepłe egzemplarze „W drodze”, pewny siebie Kerouac wziął pióro do ręki i napisał list do Marlona Brando (odnaleziony w 2005 roku). Podsunął aktorowi świetny pomysł: Brando kupi prawa  do „W drodze”, żeby nakręcić film na podstawie tej powieści. Marlon zagra w nim Deana, a Jack - Sala.

Film nakręcony jest na podstawie powieści "W drodze" Jack'a Kerouac'a - amerykańskiego powieściopisarza, poety i artysty, jednego z najwybitniejszych członków Beat Generation.Pokaz filmu "W drodze" ma bydgoską premierę na Festivalu FONOMO dzięki współpracy z Kinem Orzeł.