A+ a- ionicons-v5-m color-toggle

"CURE FOR PAIN. HISTORIA MARKA SANDMANA" reż. Robert G. Bralver, David Ferino

"CURE FOR PAIN. HISTORIA MARKA SANDMANA"
reż. Robert G. Bralver, David Ferino
USA 2011

Mark Sandman, wokalista popularnego w latach 90-tych zespołu Morphine, zmarł nagle na zawał serca podczas koncertu we Włoszech, przerywając muzyczną karierę niezwykle ważną dla krajobrazu muzyki alternatywnej końca XX wieku. Trio, grające jedynie na perkusji, saksofonie barytonowym i dwustrunowej gitarze basowej, ze swoją ascetyczną koncepcją muzyki w ciągu dekady istnienia zespołu na trwałe zrewolucjonizowało sposób pojmowania rocka.

Film jest próbą naświetlenia przyczyn nieoczekiwanej śmierci Sandmana, a także radykalnego odsłonięcia zagadki jego przeszłości: dzieciństwa i młodości. Szereg wywiadów z rodziną Sandmana, przyjaciółmi i muzykami, nie tylko ukazuje karierę zespołu i samego wokalisty, ale przede wszystkim buduje obraz prywatnych napięć i wewnętrznych problemów, które ukrywały się za fasadą scenicznego wizerunku Morphine i za magnetyzującym głosem jej lidera. Rdzeń filmu stanowią świetne montażowe ilustracje najbardziej znanych przebojów Morphine, składające się z archiwalnych materiałów dotyczących zespołu, zapisów koncertów oraz amatorskich zdjęć z dzieciństwa głównego bohatera.

Równie ważną dla całości obrazu rolę, co biograficzna rekonstrukcja życia Sandmana i kariery Morphine, pełni w filmie prezentacja bohemy alternatywnej muzyki amerykańskiej (szczególnie środowiska bostońskiego) lat 90-tych i jej losów w czasach najnowszych. Dzięki rozszerzeniu perspektywy mówi się tutaj o specyfice amerykańskiego klimatu scenicznego oraz o zmianach w branży muzycznej na przestrzeni ostatnich dwóch dekad.